środa, 19 września 2012

Ekonomiczna ekonomia zapasami Storwize V3500



Zasoby dyskowe, bez aspektu na to, ile byśmy ich w przedsiębiorstwie mieli, należą do tych dóbr, jakich nam zawsze będzie za tycio. Ekonomiczna ekonomia zapasami i więżenia w przydziale zapasów użytkownikom i układom pozwalają zdobyć wymierne wyniki, jednak jednakowo znaczące jest skorzystanie technice puszczającej bez zgub na sprawności zachować miejsce na nośnikach.

Rozwikłania IBM Storwize v3500 wyposażone pozostały w mechanizm nadalokacji, czyli technice thin provisioning. Umożliwia on osiąganie ekonomizacji obszaru i konkretnych przewagi biznesowych z tym z złączonych, czyli redukcję wydatków na dyski stanowcze zapełniające matryca. Dzięki IBM Storwize v3500 v3500 mechanizm thin provisioning potrafimy wdrożyć faktycznie w wszelkiej ojczyźnie dyskowej podłączonej do prekursorskiego urządzenia IBM. Dotyczy to także mechanizmu odzyskiwania zer, który jest też na każdym maszynie.

Przyrost wielkości tajnych danych wymusza na przedsięwzięciach powiększanie pamięci masowej. Redukcja koniecznej lokalizacji dyskowej nawet o kilkanaście procent może sprowadzić wymierne ekonomizacji. Informacje o wyliczanym rozwoju żądania na powierzchnię dyskową osiągnięte na podstawie informacji od nabywców IBM.

Nadalokacja - efektywne rozporządzanie lokalizacją dyskową

Nadalokacja - thin provisioning zezwala na przydzielenie systemom
i użytkownikom ogromniejszej kubatury (soft) niż jest obecnie osiągalna (przepustowość hard). W efekcie można w ten sposób zachować około 20% powierzchni dyskowej, a w niektórych wypadkach nawet więcej. Obdzielanie lokalizacji dyskowej w ten sposób uniemożliwia obfitej przedsprzedaży zasobów "na zasób" i nieskutecznemu gospodarowaniu lokalizacją dyskową.

Po zaimplementowaniu thin provisioning wszelkie konstytuowane wolumeny dyskowe są tzw. wiotkimi woluminami w wzoru thin provisioning. Oznacza to, że realne jest przydzielenie systemowi operatywnemu większej zdolności (soft) aniżeli de facto jest dla niego dostępna (kubatura hard). Graficzny interfejs kierujący powierzchnią dyskową zapewnia odpowiednie wymierzanie każdymi przydatnymi tomami i tzw. Storage Poolami. Dzięki temu narzędziu można np. dynamicznie, z podporą suwaka modyfikować rozmiar dostępnych dysków wynikłych.


Z paragrafu widzenia interesu mechanizm nadalokacji zezwala na przydział indywidualnym układom czy jednostkom biznesowym takiej przestrzeni dyskowej, jaką sam zeznaje na osobiste potrzeby. W rzeczywistości, ponieważ zawsze proklamacje te znacznie wykraczają realne prośby użytkowników w tradycyjnych układach pozbawionych mechanizmu thin provisioning, sporo lokalizacji dyskowej zostanie niewykorzystane. Dzięki nadalokacji można zapobiec pustoszeniu i bardziej skutecznie kosztowo eksploatować macierze dyskowe. Naturalnie należy także pamiętać, że administrator ma pełną rewizję nad zaalokowaną przestrzenią dyskową i gdy nadalokowane zasięgi zaczynają się niepewnie rozrastać, jest wykładany i może na czas podjąć akuratne pracowanie.

Innym doniosłym mechanizmem stosowanym w najnowszych rozkładaniach IBM Storwize v3500 jest tzw. mechanizm Zero Reclaim, czyli odzyskiwania "zer". W masowym ułatwieniu polega on na wyzwoleniu powierzchni dyskowej zatrudnianej przez protokóły powtarzającego się przeciągu informacji, czyli tzw. zer. Tego typu dane pisana jest często w materiałach multimedialnych - urazach czy dźwięków. Powtarzające się spadki "neutralne" są przez program znaczone przy protokóle i nie zajmują niepotrzebnie przestrzeni. Storwize v3500 "wspomina" o tym, że zapis został uproszczony i przy interpretowaniach podarowanych "dodaje" je do czytanych kolejności. W ten sposób wykonywalne jest odebranie dość obszernej powierzchni pozornie wykorzystanej na wiadome i praktyczne przewagi biznesowe z wdrożenia technice Storwize v3500.

Według testowań Storage Performance Council, mechanika Easy Tier umożliwia trzykrotny rozwój prędkości komunikowania tych w tradycyjnych, najtańszych dyskach SATA przemieszanych z pewną liczbą droższych dysków SSD. Technika ta osiągalna jest współcześnie wyłącznie w zdecydowaniach DS8000 albo wyjściu SAN Volume Controller, jednakże już niebawem przedłożona zostanie do kolejnych urządzeń z sukcesji Storwize v3500.


Easy Tier jest techniką opartą na kooperacji tradycyjnych dysków twardych (HDD), czyli ustrojstw Serial Advanced Technology Attachment (SATA) albo Enterprise Fibre Channel (FC) a także nośników współczesnych wytworzonych w techniki Solid State Disk (SSD). Parametry zwykłych dysków SSD, zwłaszcza te dotyczące protokółu, mogą być jednocześnie znacznie przegrupowane dzięki skorzystaniu regionów pamięci cache. Poniższa tabela ilustruje wariancje wydajnościowe nośników SSD i HDD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz